Jūs esat šeit: Ziņas. Engures ezerā atklāta reta saldūdens mieturaļģu suga

Engures ezerā atklāta reta saldūdens mieturaļģu suga

E-pasts Drukāt PDF
Mieturaļģe
Engures ezers
Engures ezers

Latvijas Dabas muzeja botāniķe Egita Zviedre kopā ar Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta kolēģiem, šajā vasarā veicot floras un veģetācijas pētījumus Engures ezerā, pierādījusi Latvijā jaunu saldūdens mieturaļģu sugu Chara polyacantha.

Chara polyacantha sastopama Vācijā, Polijā, Zviedrijā, Dānijā un pagaidām nav konstatēta abās kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā. Latvijā šī ir 22. zināmā saldūdens mieturaļģu suga un tās zinātniskais nosaukums ir Chara polyacantha, kas tulkojot no latīņu valodas nozīmē – daudzdzelonīšu mieturīte. Sugas latviskais nosaukums gan pagaidām vēl tiek precizēts. Literatūrā atrodama informācija, ka arī Slokas ezerā savulaik ir konstatēta Chara polyacantha, tomēr līdz šim nebija iegūti pārliecinoši pierādījumi – ievākts herbārijs, kas pierādītu šīs sugas esamību Latvijā.

Kā saka E. Zviedre, kura veikusi arī apjomīgu pētījumu par mieturaļģu floru un faunu: „Šis ir bijis, lai arī iepriekš paredzams, tomēr unikāls atklājums.”

Mieturaļģes Charophyta ir liela izmēra, augsti attīstītas aļģes. Tās ir bieži sastopamas dažādos biotopos gan Latvijā, gan pasaulē. To masveidīga klātbūtne liecina par ekosistēmas veselīgu stāvokli. Biezās mieturaļģu audzes pasargā ūdeni no saduļķošanās, sniedz patvērumu un barību daudziem ūdens bezmugurkaulniekiem, kā arī zivīm. Mieturaļģu dzinumi, kā arī dzīvnieki, kas atrodami šajās audzēs, ir lieliska ūdensputnu barība.

Engures ezerā nu jau ir sastopamas 9 mieturaļģu sugas, to skaitā jaunatklātā suga Chara polyacantha. Mieturaļģes klāj lielāko daļu ezerdobes, bet jaunā suga pagaidām zināma 10 m2 platībā.