Jūs esat šeit: Ziņas. Kā un kad stādīt iepodotu Ziemassvētku eglīti?

Kā un kad stādīt iepodotu Ziemassvētku eglīti?

E-pasts Drukāt PDF

Lai beidzot Jaunais gads varētu tā pa īstam uzņemt apgriezienus, pirmās brīvdienas pēc svētkiem ir īstais laiks, kad iznest āra Ziemassvētku eglīti. Ja esat iegādājies eglīti podā, varat parūpēties, lai tā godam varētu turpināt savu dzīvi. Līdz ar Jaunā gada iestāšanos ir pazudis sniegs, un arī lietus nav skopojies un dāsni samērcējis visu, ko vien var samērcēt, zeme nav sasalusi un vēl nedēļu nesola pārak lielu salu, tāpēc varat savu Ziemassvētku rotu jau iestādīt paliekošā vietā, bet varat arī to pierakt pagaidu vietā un īsto stādīšanu veikt pavasarī, kad eglītei būs atrasta īstā vieta un labi kaimiņi.

 

  • Pirms nesiet eglīti laukā, pakāpeniski pieradiniet to pie aukstuma, paturot kādu brīdi vēsākās telpās. Šogad iznesot augu uzreiz laukā, šoks pēc siltajām telpām varbūt nebūs tik liels, bet ja ārā ir liels sals, tad eglīte pie vēsuma ir jāpieradina pakāpeniski, ļaujot tai aklimatizēties.
  • Ja neesat vēl atraduši savai eglītei īsto vietu, varat to pārziemināt laukā līdz pavasarim – vislabāk ierokot to ar visu podu zemē vietā, kas neatrodas tiešos saules staros. Pirms ierakšanas, pārliecinieties vai kociņa sakņu kamols ir pietiekami mitrs, un tuvojoties pavasarim, kad sniegs ir nokusis, rūpējaties, lai tai pietiek mitruma arī līdz pārstādīšanai. Citus pārziemināšanas veidus lasiet šeit.
  • Ja esat nolēmis eglīti stādīt uzreiz, ko šogad var darīt, tad vispirms rūpīgi pārdomājiet stādīšanas vietu. Arī, stādot pavasarī, atcerieties parastā egle vislabāk jutīsies ēnainā vieta un skābā (pH 5,0 – 6,5) augsnē. Ņemiet vērā, ka egles necieš pārpurvošanos, kā arī sausumu – tās priecāsies par pietiekami mitru augsni. Eglēm ir sekla sakņu sistēma, tādēļ jāpadomā kā nodrošināsiet laistīšanu, augsnes mulčēšanu, kā arī pietiekamu aizvēju, lai tās pēc gadiem neizgāž vējš.
  • Atcerieties kādas šķirnes egli esat iegādājies. Dažas no tām izaug līdz par 30 metru augstumam, dod spēcīgu ēnu un zem tām neaug pat zāle. Ziemassvētku egļu šķirņu īpatnības skatieties šeit.
  • Sagatavojot stādīšanas vietu, ja augsnes pamatslānis ir neauglīga smilts, tā jāielabo vismaz 60 – 100 cm dziļumā un ap 100 cm diametrā ap stādu, bet mālainās augsnēs pietiks ar 40 - 60 cm ielabotu kūdrainu melnzemi. Protams jāizlasa visas nezāles un saknes, lai tās netraucētu kociņam iesakņoties un augt.
  • Kad esat sagatavojis stādīšanas vietu, izrokat zemi vismaz egles poda austumā, bet apakšā esošo zemi kārtīgi sairdiniet un salejiet, lai veidojas dubļi. Saudzīgi izņemiet egli no podiņa ar visu zemi, un lieciet to bedrē. Izkārtojiet brīvi eglītes saknes, skatieties, lai tā nav saritinājušās un koks augot sevi nenožņaudz. Tās arī nedrīkst locīties uz augšu. Apberiet saknes ar izrakto zemi. Atcerieties eglīte stādāma tādā pat dziļumā, kā tā augusi podā. Nevajag to stādīt dziļāk un noteikti ne arī seklāk.
  • Kad augs iestadīts, nedaudz pieminiet augsni ap to, lai neveidojas gaisa kabatas, kārtīgi salejiet un nomulčējiet augsnes virskārtu ar 5 – 7 cm dziļu mulčas slāni.
  • Ja stādat eglīti pavasarī, vislabāk jau aprīlī, tad vismaz pirmo nedēļu pēc stādīšanas sekojiet, lai augsne ir mitra. Ja ir sauss laiks, laistiet to. Ja eglīte tiek iestādīta tagad – pēc svētkiem, arī būtu vēlams pasekot augsnes mitrumam, kamēr vien zeme nav sasalusi un to nav pārklājusi sniega kārta.
  • Egles šķirnes, kas ir jūtīgas pret saules apdegumu, piemēram, Kanādas egle (Picea glauca) šķirni ‘Conica‘ un citas, parastā egles (Picea abies) šķirni Ohlendorfii’, vēlākais februāri, vajadzētu pasargāt no saules asajiem stariem, tās piesedzot vai noēnojot. Tas attiecas ne tikai uz iestādītām eglēm, bet arī uz pieraktām, kas tiks stādītas tikai pavasarī.
  • Ja ārā iznestai (iestādītai, pieraktai vai ieziemotai) eglītei telpās jau bija parādījušies jaunie pumpuri, bet tomēr nolēmāt to pārziemināt ārpus telpām, tad tie, ja uznāks bargs sals, iespējams, nosals. Bet tas augam nav bīstami – pēc kāda laika eglīte, ja rūpīgi to kopsiet, saņemsies un atjaunosies.

Savu īsto krāšņumu dārzā iestādīta Ziemassvētku eglīte paradīs 2 – 5 gadus pēc iestādīšanas, tāpēc apbruņojoties ar pacietību un kopiet to rūpīgi. Un lai jums nākamos gadus jauki Ziemassvētki pie eglītes dārzā!

Lasiet arī

Kas īsti ir Ziemassvētku eglīte?

Kā izvēlēties dzīvu Ziemassvētku eglīti?

Kā rūpēties par Ziemassvētku eglīti?