Kas īsti ir Ziemassvētku egle?

Drukāt

Tradīcija, sagaidot Ziemassvētkus, uzstādīt izrotātu egli aizsākās 15. gs. beigās 16. gs. sākumā Livonijā (tagadējā Latvijas un Igaunijas teritorijā) un Ziemeļvācijā. Precīzi dati par to, kur pirmoreiz Ziemassvētkos tika uzstādīta izrotātā eglīte, nav zināmi, tāpēc par šo godu joprojām cīnās Rīga un Tallina. Taču kopš 16. gs. tradīcija  Ziemassvētku priekšvakarā dekorēt kādu mūžzaļu kociņu pakāpeniski izplatījās Eiropā, bet vēlāk arī Amerikā.

20. gs. Ziemassvētku egle kļuva par tradicionālu rotājumu visas lielākājās pasaules pilsētās, un pat valstīs, kur egles neaug, tika veidotas instalācijas no dzīviem augiem vai mākslīgiem materiāliem egles formā.

 

Kā Ziemassvētku kociņus pasaulē visbiežāk izmanto baltegles (Abies). Amerikā līdztekus balteglēm populāras ir arī dažādu sugu priedes (Pinus), kā arī zaļā duglāzija (Pseudotsuga menziensii), bet siltākos reģionos pat araukārijas (Araucaria).

Eiropā Ziemassvētkos izrotā gan baltegļu, gan priežu, gan egļu (Picea) sugas, bet Latvijā, protams, līderpozīcijās ir egles.

Pēdējās desmitgadēs arvien biežāk cilvēki izvēlas uz Ziemassvētkiem iegādāties eglīti podā. Gan tāpēc, ka tā ilgāk saglabā kvalitatīvu izskatu, gan ar nolūku, to vēlāk iestādīt piemājas dārzā vai citviet.

Atšķirībā no grieztajām eglītēm, kas Latvijas tirdzniecības vietās nonāk ne tikai no Latvijas mežiem un kokaudzētavām, bet arī no citām Eiropas valstīm, podos esošās egles pārsvarā ir audzētas tepat Latvijas kokaudzētavās.

Visbiežāk Latvijas kokaudzētavas piedāvā parastās egles (Picea abies) un asās egles (Picea pungens) šķirnes , kā arī vienu no asās egles formām (Picea pungens f. glauca), tautā sauktu par sudrabegli. Pēdējos gados piedāvājumā ir arī Kanādas egles (Picea glauca) visbiežāk šķirne ‘Conica‘ un Serbijas egle (Picea omorica). Dažviet podos ir atrodamas arī baltegles – Kaukāza baltegle (Abies nordmanniana) un garzvīņu baltegle (Abies x phanerolepis), taču ir iespējams, ka tās ir ievestas no ārvalstīm.

Populārākās Ziemasvētku egļu sugas un šķirnes:

‘Conica’ saniedz 2 m augstumā, 1 m platumā, ar blīvu konusveida vainagu. Jaunās skujas sākumā gaiši zaļas, vēlāk zilganzaļas. Lēnaudzīga. Agrā pavasarī mēdz apdegt saulē. Piemērotas nelielam dārzam, grupveida apstādījumiem. Lasīt vairāk.

Līdzīgas šķirnes, arī neliela auguma, konisku vainagu, bet ar zilganām skujām,  – ‘Alberta Blue’, ‘Blue Wonder’, ‘Sander’s Blue’ u.c. Lasīt vairāk.

Savukārt šķirnes ‘Daisy’s White’ dzinumi no agra pavasara līdz vasaras vidum ir krēmīgi balti. Arī šī šķirne mēdz agrā pavasarī apdegt saulē, tāpēc ieteicams to noēnot. Lasīt vairāk.

 

Lasiet arī
Kā izvēlēties dzīvu Ziemassvētku eglīti?
Kā rūpēties par Ziemassvētku eglīti?