Baltas kā kupenas zied magnolijas

Drukāt

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā kā baltas, lielas kupenas, zied Magnolia x loebneri, Magnolia kobus, Magnolia kobus var. borealis, Magnolia stellata.Tās visas ir Āzijas izcelsmes magnolijas un zied pirms ir izplaukušas lapas - lieliem, baltiem un maigi rozā ziediem.

Magnolijas ir salīdzinoši senas izcelsmes augi, par ko liecina vienkāršā zieda uzbūve. Dabā tās aug Dienvidāzijā un Amerikā, galvenokārt tropos un subtropos. Koki ir ļoti dekoratīvi ar lieliem, izteiksmīgiem ziediem, tādēļ tie ir introducēti arī Eiropā, īpaši tās dienvidu un rietumu daļā, kur ir maigs klimats.

Latvija ir viens no tālākajiem ziemeļu punktiem, kur iespējams audzēt atsevišķas izturīgākās magnolijas. Universitātes Botāniskajā dārzā ir lielākā magnoliju kolekcija Latvijā – lauka ekspozīcijā ir 17 dažādas sugas un šķirnes, koki ir līdz pat 50 gadus veci, tādēļ tagad tie ir apskatāmi visā savā krāšņumā.

Mēginājumi introducēt magnolijas Latvijā aizsākās 20. gs. sākumā. Daudzi no iestādītajiem kokiem bargā klimata dēļ gāja bojā, taču līdz pat šodienai mūs priecē 1938. gadā Kronvalda parkā stādītā gurķu magnolija (Magnolia acuminata), kuras dabiskais izcelsmes areāls ir Ziemeļamerika. Visvairāk Latvijā parkos un dārzos ir izplatīta Kobus magnolija (M. kobus) un tās ziemeļu varietāte (M. kobus var. borealis), kurai Latvijā ir vislabākā ziemcietība. Labi pie mums pārziemo arī zvaigžņu magnolija (M. stellata), savukārt Sulanža magnolija (M. x soulangeana), kurai ir izveidotas vairāki desmiti šķirņu ar dažādu ziedu krāsu sākot no baltiem, gaiši sārtiem līdz pat purpursarkaniem ziediem, pie mums bargākās ziemās var apsalt.

Magnolijas ziedēšanas laikā ir ārkārtīgi krāšņas, ar patīkamu smaržu, izņemot varbūt lietussargu magnoliju (M. tripetala), tāpēc nav brīnums, ka, vienreiz redzētas, tas atstāj neizdzēšamu iespaidu un vēlmi priecāties par tām arī savā dārzā. Magnolijas var audzēt Latvijā, kā to liecina botāniskās dārza pieredze, ja stādīšanai izvēlas saulainas, no vējiem aizsargātas vietas ar auglīgu, labi drenētu augsni un uzmanīgi kopj un sargā no kailsala magnoliju īpaši virspusējo, vārīgo sakņu sistēmu.