Latvijas Stādu parāde šopavasar svinēs desmito jubileju

Drukāt

Tuvojoties pavasarim, Latvijā daudzus iedzīvotājus pārņem “zaļais” vīruss. Tā ir vēlme kaut kur iestādīt kaut ko zaļu vai ziedošu. Pat, ja nav dārza, arī uz palodzes atradīsies vieta kādam ziedošam augam vai uz galda istabā vieta podam, kurā dīgst sēklas. Tad apmeklētākais pasākums ir Latvijas Stādu parāde, ko organizē Stadu audzētāju biedrība. Stādu parāde katru pavasari pulcina stādaudzētājus un dārzkopjus no visas Latvijas. Šogad tā norisināsies jau desmito reizi un notiks 3. un 4. maijā Siguldā, Svētku laukumā.

 

“Latvijas Stādu parāde, kas šogad notiks jau desmito gadu, ir ikgadējs pavasara pasākums, kurā ikviens var atrast ko stadīšanai noderīgu, taču atšķirībā no dažādiem stādu gadatirgiem šeit piejama tikai Latvijas prece – Latvijā  audzēti un loloti stādi. Mēs pamatoti ar to lepojamies, jo mūsu stādaudzētāju stādi ir izturīgāki, veselīgāki un Latvijai piemērotāki, kā no citām vietām ievestie. Pat tad, ja tas ir kāds rets koks vai īpaša ziedu šķirne - tas, kas ir izaudzēts Latvijā, viemēr būs dzīvotspējīgāks mūsu mainīgajā klimatā, ” saka Stādu audzētāju biedrības priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš.

Latvijas Stādu parādei šis ir apaļas jubilejas gads, tādēļ biedrība to sagaidīs ar konkursiem. “Desmit gados, kopš notiek Stādu parāde ir vairojies Latvijas stādaudzētāju pulks. Gan kokaudzētavas, stādaudzētavas, gan uzņēmumi, zemnieku saimniecības, gan individuālie stādaudzētāji piedāvā arvien interesantāku un kvalitatīvāku produkciju,” uzsver Andrejs Vītoliņš, “tāpēc, sagaidot jubileju, mēs organizējam vairākus konkursus. Ar to palīdzību mēs vēlamies atskatīties paveikto 10 gados un atrast jaunus virzienus turpmākajiem desmit gadiem.”

Konkurss “Draudzīgākais stādu audzētājs”

Lai izvērtētu padarīto un Stādu aaudzētāju biedrības biedrus tiek organzēts konkurss - aptauja par Latvijas iedzīvotājiem draudzīgāko stādu audzētāju. Lai arī ir zināms, kas ir sasniegts, vienmēr noder skats no malas, un kas gan labāk var izvērtēt Latvijas stādu audzētājus, kā tie, kuri stādus iegādājas, iestāda tos savos dārzos un redz, kā tie aug un pieņemas spēkā un krāšņumā.

Konkurss “Draudzīgākais stādu audzētājs” norisināsies no 1. februāra līdz 10. aprīlim sadarbībā ar žurnālu "Dārza Pasaule". Tajā var piedalīties ikviens, izvēloties vienu stādaudzētāju, kas, viņaprāt, piedāvā vislabākos stādus un ir dārzkopim visdraudzīgākais. Konkursā var piedalīties aizpildot žurnāla “Dārza Pasaule” marta numurā publicēto anketu. Anketas aizpildītājiem būs iespēja vinnēt balvas no Stādu aaudzētāju biedrības biedriem un atbalstītājiem. Balsot varēs ari elektroniski, atzīmējot draudzīgāko stādaudzētāju Latvijas stādu parādes mājas lapā www.staduparade.lv.

Fotokonkurss “Mans dārzs krāsās”

Lai visi pamanītu, cik skaisti var būt Latvijas dārzi, sociālā portālā www.draugiem.lv/staduparade tiek organizēts fotokonkurss “Mans dārzs krāsās”. Tajā var piedalīties ikviens reģistrēts portāla draugiem.lv lietotājs, no 1. februāra līdz 10. aprīlim iesūtot fotogrāfiju, kurā redzams viņa veidots dārzs vai dārza fragments. Par konkursā iesūtītajām fotogrāfijām varēs balsot, un trīs no konkursa uzvarētājiem saņems balvas no Stādu audzētāju biedrības biedriem un atbalstītājiem, bet desmit labākās fotogrāfijas tiks izstādītas 10. Latvijas Stādu parādē, šā gada 3. un 4. maijā Siguldā.

Konkurss audžuģimenēm "Mans sapņu dārzs"

Bet, lai palīdzētu Latvijai tapt vēl krāšņākai, lai atbalstītu Latvijas nākotni, tiek organizēts konkurss Latvijas audžuģimenēm “Mans sapņu dārzs”, kur balvas, kas padarīs interesantāku bērnu ikdienu, saņems ikviens audžuģmenes bērns, kas piedalīsies konkursā, bet piecu labāko darbu autori tiksies konkursa finālā 10. Latvijas  Stādu parādē, kur komandā ar dārzu ierīkošanas speciālistiem, sabiedrībā pazīstamām personībām un vecākiem varēs cīnīsies par labākā “Mini dārza” ierīkotāju titulu.

“Bērni ir mūsu nākotne, un tieši viņi veidos Latvijas vidi un ainavu pēc desmit – divdesmit gadiem. Biedrība uzskata, ka tieši iepazīstināšana ar Latvijas augu valsts daudzveidību un bērnu radošās domāšanas attīstība ir veicinošs faktors apkārtējās vides ainavas veidošanā,” norāda SAB valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš. “Ar šo konkursu biedrība vēlas atbalstīt Latvijas audžuģimenes, jo tās ir uzņēmušās misiju, kas ne katram no mums ir pa spēkam. Tāpat biedrība vēlas palīdzēt audžuģimenēm, labiekārtot un veidot ģimenes vidi. Mēs ļoti ceram, ka bērnu sapņi par dārzu piepildisies.”

Konkursu nolikumi būs pieejami mājas lapā: www.staduparade.lv.

Dalībnieku reģistrācija

Latvijas Stādu parādi organizē Stādu audzētāju biedrība sadarbībā ar Siguldas novada Domi. Pasākumā var piedalīties ikviens Latvijas stādu audzētājs. Tā mērķis ir popularizēt Latvijā audzētus stādus un to ražotājus, tāpēc dalībai pasākumā ir viens pamatnoteikums – Stādu parādēs apmeklētājiem piedāvāt tikai Latvijā audzētus stādus. Atšķirībā no citiem stādu gadatirgiem, Stādu parādēs piedalās tikai stādu audzētāji no Latvijas, jo biedrības mērķis ir izcelt un popularizēt Latvijas stādu audzēšanas nozari.

Dalībnieku reģistrācija: Stādu audzētāju biedrības biedriem no 19. janvāra, pārējiem dalībniekiem no 19. februāra. Informācija par dalības maksām, pieteikumu anketa, moduļu izvietojuma plāns un nolikums pieejams mājas lapā: www.staduparade.lv

Apmeklētājiem

Stādu parāde ir viens no nozīmīgākajiem dārzkopības pasākumiem pavasarī un ikviens interesents divu dienu garumā to var apmeklēt bez maksas. Latvijas Stādu parādei šis ir apaļas jubilejas gads, tādēļ notiks dažādi papildus pasākumi, lai iepriecinātu ikvienu dārzmīļa sirdi. Svētku laukuma centrā tiks veidots paraugdārzs, kur varēs smelties idejas un saņemt konsultācijas dārzu ierīkošanā, Siguldas kultūras nams rūpēsies par patīkamu un jautru noskaņu pasākuma dienās un notiks citi radoši un atraktīvi pasākumi, kas priecēs ikvienu apmeklētāju. Autostāvvieta vieglajām automašīnām un tūrisma autobusiem blakus Siguldas Svētku laukumam būs bez maksas.

Latvijas Stādu parādi organizē: Stādu audzētāju biedrība sadarbībā ar Siguldas novada Domi.

Finasiāli atbalsta: Latvijas valsts meži, Laflora, Vaderstad.

Informatīvi atbalsta: žurnāls “Dārza pasaule”, dārzkopības portāls horti.lv, ziņu portāls TVNET, sociālais portāls draugiem.lv

Balvas konkursos nodrošina: Stādu audzētāju biedrība, Laflora, Vaderstad ,Tallink Group, Stokholmas latviešu skola, Siguldas golfa klubs.