Jūs esat šeit: Ziņas. NBD Salaspilī uzziedējis sniegpārsliņu krūms

NBD Salaspilī uzziedējis sniegpārsliņu krūms

E-pasts Drukāt PDF
Sniegpārsliņu koks
Sniegpārsliņu koks
Sausserdis
Sausserdis

Šo sestdien, 4. jūnijā, Nacionālajā botāniskajā dārzā notiks tematiska ekskursija par ēdamajiem sausseržiem, lopbarības un nektāraugiem. Ekskursiju vadīs Līvija Sarja. Pulcēšanās vieta 12.00 pie zīmīga ekspozīciju objekta - čūskegles (blakus automašīnu stāvvietai).

Sausserži ir Eiropā, Āzijā un Ziemeļamerikā plaši pazīstami augi, taču tikai nedaudzas to sugas izmanto kā pārtikas augus. Viena no šādām sugām ir Kamčatkas sausserdis (Lonicera kamtschatica Pojark.) Ar tā introdukciju un selekciju darbojas NBD speciālisti. Kamčatkas sausserdis ar ēdamām ogām savvaļā aug Tālajos Austrumos un Austrumsibīrijā.

Latvijā šķirnes ievestas 1987. gadā no Krievijas. Pašlaik NBD kolekcijā ir 40 šķirnes un perspektīvās formas, starp tām vairākas selekcionētas NBD. Ēdamie sausserži zied aprīlī un maijā, bet ražo ļoti agri - jūnijā, pirms zemenēm. To augļi ir iegareni, tumši zili ar zilganu apsarmi, ar saldskābu garšu, labs vitamīnu (sevišķi C) avots. Tos lieto tautas medicīnā, ēd svaigus, gatavo ievārījumu, želejas, kompotus.

 

Nacionālajā Botāniskajā dārzā Salaspilī tuvākajā laikā sāks ziedēt Virdžīnijas sniegpārsliņu krūms Chionanthus virginicus, kas ir retums ne vien Latvijā, bet arī Rietumeiropas stādaudzētavās.

Nosaukumu šis savdabīgais augs ieguvis ziedu dēļ - pilnziedā tas izskatās kā piebiris ar liegām, baltām sniegpārslām. Ziediem ir viegls, patīkams aromāts. Savvaļā Virdžīnijas sniegpārsliņu krūms ir sastopams Ziemeļamerikā, kur izaug līdz 10m un tā vietējais nosaukums ir „bārkšu koks". Piemērotību Latvijas klimata apstākļiem sniegpārsliņu krūms pārliecinoši ir parādījis Nacionālajā Botāniskajā dārzā Salaspilī, kur tas krāšņi un netraucēti ziedēja gan pēc ļoti aukstām, gan pēc nepastāvīgām un postošām ziemām. 2008. gada pavasarī Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī no Amerikas saņēma puskilogramu sniegpārsliņu krūma sēklu. Sēklas ir uzdīgušas un pēc pāris gadiem ceram savu sortimentu paplašināt ar sniegpārsliņu koka stādiem.

Botāniskā dārza dekoratīvajos stādījumos joprojām zied daudzkrāsainā rododendru kolekcija un smaržo ceriņi. Tuvojas peoniju ziedēšanas laiks - tās būs iespēja aplūkot arī stādu gadatirgus apmeklētājiem 18. jūnijā.