Jūs esat šeit: Dārza plānošana, ierīkošana Jūsu dārza Iespējas

Jūsu dārza Iespējas

E-pasts Drukāt PDF
Apstādījumi

Lai dārzs būtu pieskaņots Jūsu vajadzībām, svarīgi saprast tā koncepciju, proti , kas un cik lielā mērā ir nepieciešams. Kas būs patīkamāk, priecāties par to no loga, kā uz dzīvo gleznu, vai pavadīt tajā lielu daļu sava brīvā laika?

Vai ir nepieciešama Jūsu bērniem spēļu vieta? Vai bieži uzņemat ciemiņus? Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs noteikt Jūsu vajadzības.
Katrai teritorijai ir savs mikroklimats un katram dārza stūrītim ir savas klimatiskās īpatnības, piemēram, paaugstinājumā izvietotas zonas vairāk pakļautas vējam, agrāk uznāk salnas. Ēkas tuvumā ir krietni siltāk, tā kā sienas akumulē siltumu. Augsne, dobēs gar fasādi ir gan siltāka, gan sausāka. Šī vieta labi piemērota attiecīgo apstākļu mīlošiem augiem. Ziemeļu puse raksturojama ar daudz zemāku apgaismojuma intensitāti. Gaismas un ēnas puses nosaka augu izvēli Jūsu teritorijā.

Ar ko tad būtu jāsāk? Tad kad esat izvērtējuši kas jums ir piemērots, sāciet ar ceļiem un laukumiem, kuriem turpmāk tiks pakārtots zāliens, stādījumi, arhitektūras mazās formas.

Ceļi un laukumi.

Viennozīmīgi ceļu, laukumu izvietojumam, to platumam jābūt ērtam!

Iebraucamais ceļš nepieciešams iebraukšanai savā teritorijā, transporta līdzekļa novietošanai, ja atļauj vieta, iespējai apgriezties un netraucēti izbraukt no tās. Plānojot iebraucamo ceļu nav jāskopojas ar tā platumu. Pieņemtais lielo vārtu platums ir 3.5m. Vārtu platums nav noteicošais pārējo laukumu izmēram. Iebraucamam ceļam un laukumam jābūt tik lielam cik liels tas ir nepieciešams. (Paredzēts vienai vai vairākām automašīnām)

Gājēju celiņus izvieto tur, kur prognozējama vai plānojama kustība, piemēram, apkārt mājai, uz atpūtas vietu, savienojot mazos vārtus ar ieeju ēkā un lieliem vārtiem. Vārtus var veidot apvienojot lielos ar mazajiem, jeb atsevišķi, katrai situācijai individuāli, atkarībā no esošiem apstākļiem, kurus diktē mājas plānojums un tās izvietojums dabā. Gājēju ceļu platums nav konstants, tas ir atkarīgs no gājēju plūsmas intensitātes un var svārstīties no 0.6m līdz pat 2,5m.

Liela nozīme ir laukumam pirms ieejas mājā. Tam jābūt pietiekoši lielam, platam, ērtam un funkcionālam. Ar ceļiem un laukumiem tiek izveidots skelets vai pamats. Dvēseli, jeb dzīvīgumu piešķirs zāliens un augi.

Izmantojiet āra telpu ar lielāku efektu, padariet to patīkamu, galu galā dārzs var pateikt daudz ko par savu saimnieku.

Dobju izvietojumam, to saturam, kompozīcijai un krāsu gammai ir liela nozīme, jo tieši tas piešķirs vēlamo noskaņu. Nepieciešams izvēlēties dobju noformējuma stilu. Vai tas ir Romantiskais, Košais, Noslēpumainais, Mūsdienīgs skulpturālais, Greznais, Radošais utt. Stādījumi var būt norobežojošie, maskējušie(aizsedzošie) vai atdalošie vienu zonu no otras. Atdalošajos stādījumos vajadzētu izmantot liela auguma krūmus un mūžzaļos augus, lai redzamā robeža saglabātos arī ziemas laikā. Atpūtas zonu var iezīmēt sastādot smaržojošus ziedus vai augus ar aromātisko lapotni. Dobēs, kuras ir redzamas no logiem, būtu jāstāda augi , kas ir dekoratīvi un skaisti cauru gadu.

Svarīgi, lai dobju un zāliena robeža būtu ērti kopjama, izvairieties no asiem stūriem. Dobju formas nospraušanai var izmantot laistīšanas šļūteni, izstiepjot to vēlamā formā un izliekumā.

Izvēloties augus ņemiet vērā to maksimālo augstumu un platumu. Kamēr liela auguma augi sasniegs savu maksimumu aizpildiet tukšas vietas ar liela auguma ziemcietēm, kuras vēlāk varēs pārstādīt. Pievērsiet uzmanību pirmajiem ziediņiem un vēlu rudenī ziedošiem augiem, tā kā vairumam ziemciešu ziedēšanas laiks ir no pavasara vidus līdz vasaras beigām. Zemsedzes augi lieliski pretojās nezālēm. Liels pluss ir dobju mulčēšana, kas nodrošina mitruma un siltuma saglabāšanu augsnē, pasargā tās no nezālēm. Kā mulčējamo materiālu izmanto sasmalcinātas priežu mizas jeb mizu mulčs, kas vairāk piemērots lapu un skuju kokaugu mulčēšanai, un kūdra - puķu un rožu stādījumiem.