Jūs esat šeit: Dārza plānošana, ierīkošana Mūrīši. Skaistums vai nepieciešamība?

Mūrīši. Skaistums vai nepieciešamība?

E-pasts Drukāt PDF

Atbalsta mūrīši ir gan skaistuma elements, gan nepieciešamība. Tos galvenokārt ierīko lai nostiprinātu grunti pret eroziju. Veiksmīgi ierīkota sieniņa piedos izteiksmīgumu, vizuāli palielinās āra telpu, lieliski harmonēs ar akmeņdārzu, zālienu, ūdenskrātuvi, kļūs par jūsu teritorijas kompozīcijas centru.

Atbalsta sieniņu sadale uz dekoratīvajām un stiprinošām ir diezgan nosacīta.Ja reljefu var nostiprināt ar zālienu, tad atbalsta mūrīšu ierīkošana ir dekoratīvs paņēmiens.

Atbalsta mūrīšus var izmantot mākslīgā reljefa izveidē plakanās teritorijās. Šajā gadījumā sieniņu augstums var būt neliels. Ļoti interesanti izskatīsies sieniņa ar maināmu augstumu. (sāktos nedaudz centimetrus virs zāliena līmeņa, pēc dažiem metriem sasniedzot 0.6m-0.8m (tas atkarīgs no idejas) un pazeminātos sākotnējā augstuma pozīcijā. Šāda tipa sieniņas var izveidot no impregnētiem koka mietiņiem, no dolomīta akmeņiem, laukakmeņiem, šķirbās starp akmeņiem iestādot akmeņdārza sausumizturīgas puķītes. Akmeņus krauj 10-15% slīpumā pret nogāzi. Brīvi krautās sieniņas optimālais augstums ir ap 0.60m. Īpaša pamatne krautām atbalsta sieniņām nav jāveido. Veiksmīgi izmantots esošais reljefs, kurš tiek papildināts ar videi piemērotām un materiālu izvēles ziņā atbilstošām atbalsta sieniņām ir interesants paņēmiens neparasta, skaista un dinamiska dārza izveidei. Tikai visam, arī te ir jābūt ar mēra sajūtu, kompozicionāli saistītam, funkcionālam un dekoratīvam. Ar atbalsta sieniņu var ieskaut atpūtas laukumu, atdalīt dažādas dārza zonas, pastiprināt un uzsvērt vai mīkstināt un retušēt reljefa starpības.

Teritorijas ar lielu slīpumu (krituma starpību) apgrūtina to iekopt un izmantot, tādēļ vienmērīgo slīpumu terasē, stiprinot stāvas nogāzes ar atbalsta mūriem, bet teritoriju starp tām izlīdzina. Šādā situācijā jāpārdomā ūdens novadīšanas iespēja. Ja atbalsta sieniņa ir diezgan augsta un gara, gar sieniņas aizmuguri jāveido drenāža, lai ūdens spiediens to nesagrauj. Sieniņā var iekombinēt pakāpienus, iemontēt tajā vai arī papildināt ar soliņu, gaismas ķermeni, vai kādiem citiem dekoratīvajiem elementiem. Mūrētām sieniņām jāveido pamatne.Jo augstāka sieniņa, jo dziļāks pamats. Lai palielinātu sieniņas izturību pret augsnes spiediena izraisītām deformācijām izmanto armatūru. Atbalsta sieniņu var izveidot no betona un apšūt to ar parastiem dažāda izmēra laukakmeņiem, oļiem, ar plēstiem akmeņiem, zāģētām un apdedzinātām akmens plāksnēm, dolomīta akmeņiem, akmens flīzēm vai kādu citu šīm nolūkam paredzētu dabīgu vai mākslīgu materiālu. Zemas sieniņas var ierīkot gar celiņu un stādījumiem. Dažkārt ir nepieciešamība nostiprināt nogāzi gar celiņiem, atkarībā no situācijas to var veikt ar dažādiem paņēmieniem viens no tiem ir ierīkojot sieniņu, otrs, nostiprinot nogāzi ar akmens klājumu, klājeniskiem nostiprinošiem grunti augu stādījumiem, izmantojot citus nogāžu stiprinošus materiālus. Izvēloties risinājuma veidu atcerieties to, ka dārza elementiem un materiāliem jābūt savstarpējā harmonijā.