Jūs esat šeit: Dārza plānošana, ierīkošana Stādījumu valdzinājums. Dobes apdobes

Stādījumu valdzinājums. Dobes apdobes

E-pasts Drukāt PDF
Apdobe
Apdobe
Apdobe
Apdobe

Augu veģetācijas periods rit pilnā sparā un dod iespēju baudīt ziedu skaistumu, aromātu burvību augu dāvātos gardumus. Daba nomierina, harmonizē iekšējo līdzsvaru.

Katram cilvēkam ir sava iekšējā pasaule, savas izjūtas attiecībā uz krāsu gammu, faktūru, formām un apjomu. Tas viss iepriekš minētais ir faktors, kurš piešķir noskaņu dārza un stādījumu veidošanai.
Vieniem patīk niansēta krāsu gamma, smalkas formas un salīdzinoši sīka lapu faktūra, citiem kontrasti, apjoms, atšķirīgums.

Pēc dobju formas, augu daudzuma un dažādības izšķir vairākus stādījumu veidus. Dobju formai un lielumam ir liela nozīme. Lineāras jeb ģeometriskas dobes labi iekļausies ģeometriskajā dārza, ainaviskais stils raksturo sevi ar maigām plūstošām līnijām. Liela nozīme ir ne tikai augu saturam stādījumos, bet arī stādu izvietojumam dobē. Ja ģeometriskajās dobēs augu izvietojums tiek pakļauts ģeometrijai un simetrijai, tad ainaviskā tipa stādījumos augus izvieto tā, lai tie netiktu iestādīti vienā rindā.

Dobju formas nospraušanai var izmantot laistīšanas šļūteni, izstiepjot to vēlamā konfigurācijā. Svarīgu lomu spēlē apdobe un tās kvalitāte. Kvalitatīvi izveidota pārējas līnija starp zālienu un dobi piešķir tai tīru un nepārprotamu formu. Robežlīnijas veidošanai var izmantot dažādus materiālus: zemas palisādes, speciāli izgatavotas šim nolūkam plastikāta lentes, strēmelēs sagrieztu ruberoidu, bruģakmeni un beidzot izveidojot to ar lāpstas palīdzību-vienkārši atdurot. Pēdējais tiek izmantots visbiežāk, bet šādi veidota dobes maliņa prasa vairākkārtēju atjaunošanu. Kas attiecās uz pārējiem materiāliem, tad tā ir gaumes lieta, bet ko jūs arī izvēlētos izmantot, jāatceras, ka šai apmalītei jābūt ērti kopjamai. Koka palisādes, jeb virpotie koka mietiņi labi iederēsies sakņu dārza atdalīšanai. Virpotos koka mietiņus var izvietot vienā līmenī ar zālienu. Šajā gadījumā iesaku izveidot vairākas rindas, tādejādi apmalīte pārvērtīsies par mazu, neuzkrītošu, bet tajā pašā laikā atdalošu celiņu. Šķirbas starp mietiņiem aizpilda ar smiltīm, vai smalkiem olīšiem, granti. Palisāžu līmenis var būt arī augstāks par zāliena līmeni par 5-10cm. Augsni, palisāžu ielenktā dobē pilda 2-3cm zemāk par palisādes augstumu pasargājot gan augsnes, gan ūdens noplūdi tajā. Virs 10cm izveidota palisāde radīs piepaceltas dobes efektu, un koka konstrukcija pildīs atbalsta sieniņas funkciju. Izvēloties palisāžu apmalīti zāliena pļaušana gar šādu dobīti ir apgrūtināta, tādēļ iesaku starp zālienu un palisādēm izveidot nelielu, bet ne mazāku par 10cm. platu oļu joslu.

Veikalos ir iespēja iegādātie atdalošās funkcijas pildīšanai speciālās plastikāta lentes. No savas puses varu pateikt, ka ļoti svarīgs uzdevums ir kvalitatīvi ievietot šo lenti, citādi dobes maliņa var pārvērsties par defektu. Ruberoīds ir salīdzinoši lēts un ciets materiāls. Strēmelēs sagrieztu, to var izmantot arī oļu joslas atdalīšanai no zāliena. Šis ir neuzkrītošs, savu funkciju pildošs materiāls.

Bruģakmens - interesants, bet ne visur iederošais paņēmiens. Pārdomāts bruģa raksts un bruģa līnijas var plūstoši savienot un norobežot stādījumus. Ja betona bruģa klājumā fragmentāri ir iestrādāts granīta bruģakmens, tad dobju apmalītei labāk izvēlēties granīta akmeni. Šī josliņa var būt viena vai divu bruģakmens platumā. Dobju maliņa ar atduršanas paņēmienu ir rūpīgs, vairākkārtēji sezonā veicamais darbs ar ļoti efektīgu iznākumu. Atkarībā no dobju noformējuma stila dobju konfigurāciju var pastiprināt ar apmalīšu augiem. Bieži vien šim nolūkam izmanto zemās samtenes vai kādas citas viengadīgās puķes, zemās hostas, priežu meža stādījumos- mēneszemenīte ir izcils un ārkārtīgi iederīgs augs. Par augu apmalītēm izvēlās dekoratīvus augus ar noturīgu un stabilu formu. Krūmu stādījumos apmalītes funkciju var pildīt zema auguma krūmi (Japānas spirejas, zemās Tunberga bārbeles). Ģeometriskā stila dārzos par apmalīti kalpo cērpjamie kokaugi. Visbiežāk izmanto Mūžzaļo buksi, Tunberga bārbeles šķ., Alpīnās vērenes. Austrumu zonas iedzīvotājiem vājas ziemcietības dēļ būtu jāatsakās no bukšu stādījumiem.

Materiālu saskaņa, dobju formas un līnijas, pārdomāts augu saturs stādījumos piešķirs Jūsu teritorijai patiesu valdzinājumu un šarmu.