Jūs esat šeit: Septembris

Septembris

Septembra mēneša augs - ābele

E-pasts Drukāt PDF

Jau atkal klāt laiks, kad dārzos ābeļu zaru rokas slīgst lejup, nespēdamas noturēt gardo nastu – ābolus. Līdz pat pirmajām salnām ilgs šo sārto, zaļo, dzelteno, strīpaino nebēdņu laiks – tie paukšķēdami kritīs zemē, pārplīstot un gaidot, kad to mīkstumā iecirtīsies nepacietībā degošie kārumnieku zobi. Katrā dārzā atradīsies vieta kādai ābelei-sirmmāmiņai, grūti pat iedomāties tādu māju, kuras pagalmā neaugtu šis kociņš, ar kuru katram no mums vismaz bērnībā ir bijušas īpašas attiecības. Cik reižu kā bērni esam krituši kārdinājumā šo sulīgo augļu dēļ, cik sētu pārkāpts, lai tos iegūtu, un cik brāzienu par to dabūts, kas izsāpēti, apķerot raupjo ābeles stumbru!

Lasīt tālāk...

Septembra mēneša augs: Ķirsis

E-pasts Drukāt PDF

Ķirši (Cerasus) ir plūmju ģints (Prunus) apakšģints koki vai krūmi. Ķiršu apakšģintī ietilpst aptuveni 150 sugas, no kurām kultivē apmēram 60 sugas. Visizplatītākās sugas ir saldais ķirsis (Prunus avium) un skābais ķirsis (Prunus cerasus). Par ķiršiem dēvē arī šo augu augļus — kauleņus, kas tiek lietoti uzturā. Ķiršus audzē arī kā krāšņumaugus, piemēram, akmens ķirsi (Prunus mahaleb), tūbaino ķirsi (Prunus tomentosa), zemo ķirsi (Prunus pumila) un Besija ķirsi (Prunus besseyi).

Ķirši ir vasarzaļi augi ar veselām, zāģzobainām, pamīšus sakārtotām lapām. Ziedi ir divdzimumu, ar divkāršu apziedni. Ziedu krāsa ir balta vai rožaina (šķirnēm var būt arī sarkanīgi toņi), kirši zied maija sākumā.

Lasīt tālāk...